Když mluvíme o kontaktu mezi dítětem a jeho biologickou rodinou, můžeme tím jednak rozumět celý proces, který zahrnuje přípravu všech osob na setkání (tj. dítěte, rodiče nebo dalších členů rodiny a pěstouna), samotné setkání a následně jeho zhodnocení. Zároveň vedle toho máme na mysli různé podoby kontaktu, jejichž volba závisí na účelu, který kontakt plní nebo v jaké fázi procesu se nacházíme. Kontakt může např. z hlediska času probíhat v různé frekvenci. Pokud je cílem kontakt s rodiči udržovat, pak mluvíme o osobním setkávání jednou za 1-3 měsíce. Pokud je cílem návrat dítěte do rodiny, pak je kontakt častější a může zahrnovat návštěvy u rodiny doma, i na několik dní s přespáním a mít podobu až sdílené péče. Kontaktem však rozumíme i telefonáty, chatování, emaily nebo předávání informací, fotografií.
Domluvení kontaktu s biologickou rodinou dítěte, o který dítě stojí, probíhá mezi jeho dospělými, pěstounem a rodiči (rodinou). Pěstoun střeží bezpečí dítěte. Někdy je situace rodiny komplikovaná, komunikace se nedaří nebo kontakt není pro dítě bezpečný. Kterákoliv strana může v takovou chvíli požádat o pomoc OSPOD nebo doprovázející organizaci, aby kontakt zprostředkovala. Jak takový zprostředkovaný kontakt probíhá, jaké má fáze a co můžete očekávat, když se pro něj rozhodnete, najdete zde. Někdy o podobě kontaktu rozhoduje, z důvodu nejlepšího zájmu dítěte, soud. Soud vymezí jeho podobu, určí frekvenci, místo a např. stanoví povinný dohled – pak se jedná o soudem stanovený asistovaný kontakt, který může být také zprostředkován doprovázející organizací.
Každá podoba dobře nastaveného kontaktu (tzn., probíhá-li pro dítě bezpečně) poskytuje různou míru podpory zdravého rozvoje dítěte, a tím i jeho prospívání v náhradní rodinné péči. Osobní setkání, nebo návštěva rodičů doma poskytuje významné emoční sycení. Neméně významné je i povídání o historii dítěte a jeho biologické rodině s pěstouny nebo klíčovými pracovníky, v době, kdy osobní setkávání není z různých důvodů možné (práce na Knize života, Časové ose atp.).